CCPI Logo.thumbnail_2

8 grudnia 2015 podczas COP w Paryżu, Germanwatch oraz Climate Action Network Europe zaprezentowały „The Climate Change Performance Index (CCPI) 2016”. Cykliczne badanie ma na celu zaprezentowanie efektów światowej polityki klimatycznej. ISECS było jednym z partnerów badania.

Badanie objęło 61 krajów. Polska zajęła 32. miejsce, czyli awansowała o osiem pozycji do góry w porównaniu z poprzednim rokiem.  W rankingu, Polskę wyprzedzają inne państwa z regionu takie, jak Węgry – 17. miejsce, czy Słowacja – 26. miejsce. Najwyższe miejsce spośród państw w naszym regionie zajęła Dania na czele listy. Co ciekawe w rankingu Niemcy zajęły dopiero 22 pozycję. Z kolei dwaj najwięksi emitenci Stany Zjednoczone (34 pozycja) oraz ChRL (47 pozycja) poprawiły swoje miejsca w porównaniu z rokiem poprzednim. Duże zróżnicowanie ocen państw zgodnie z CCPI świadczy o tym, iż mimo wspólnego dla wszystkich problemu, jakim są zmiany klimatu, poszczególne państwa prowadzą różne polityki. Polska awansowała w rankingu kolejny raz mimo dużego udziału węgla w miksie energetycznym i wciąż nie dostatecznym udziale energetyki odnawialnej.

W Polsce nie docenia się pozytywnego wpływu odnawialnych źródeł energii na rozwój gospodarczy i bezpieczeństwo energetyczne, co powoli się zmienia. Jednak mimo to nasz kraj awansował w zestawieniu, czego przyczyną najprawdopodobniej było przyjęcie Pakietu Klimatyczno-Energetycznego 2030 oraz brak wiary ekspertów w możliwość wyjścia z tego porozumienia. Jednocześnie podnoszenie konieczności renegocjacji szczegółowych rozwiązań nie została uznana za diametralną zmianę polityki klimatyczno-energetycznej naszego kraju. Być może również eksperci uznali, iż pogrzebanie szkodliwego dla Polski i całej Unii Europejskiej projektu Nord Stream II niszczącego solidarność europejską, podważającą podstawy instytucjonalne Unii oraz ograniczającą możliwą dywersyfikację kierunków dostaw spowoduje większą chęć do kooperatywnych zachowania Polski w tym obszarze.  Więcej …